Teknoloji FakültesiBilgi-becerini geliştir, geleceğini inşa et

Teknoloji Fakültesi

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nin Üstün Başarısı

Nanoteknoloji ürünü, dünya çapında en ince fiber yapılarından birine sahip, ufak çaplı kan damarları Türkiye’de ilk kez üretilmiştir. 

Marmara Üniversitesi, Nanoteknolojiyi Kullanarak Ufak Çaplı Yapay Damarları ve 3 Boyutlu Biyo-Yazıcı ile Yapay Dokular  Üretiminde ki Araştırmaları ile Öncü Olmaya Devam ediyor... 

Nanoteknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak sağlık alanında gerçekleştirilen çalışmalar milyonlarca insan için umut kaynağı oluyor. Tıp dünyasında yapay doku ve organ üretimi ile ilgili yeni çalışmalar ve araştırmalar devam ederken, Marmara Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümüne bağlı İleri Nanomalzemeler Araştırma Laboratuvarı’nda, bugüne kadar üretilmiş en ufak nano boyutta fiber yapılarından birine sahip, fizyolojik olarak tam işlevsel, biyouyumlu ve biyobozunur ufak çaplı (< 0.5 cm)  kan damarı üretilmiş ve karakterizasyonu ortaya konulmuştur. Mühendislik ve Tıp gibi farklı uzmanlık alanlarındaki bilim insanlarından ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan proje ekibi, 2 yılı aşkın süren takım çalışması neticesinde nihayet istenilen sonuçlara ulaşabilmeyi başarmışlardır. Hücre testleri ile başarısı kanıtlanan yapay kan damarı, hayvan testlerinden de başarıyla geçerek tıp ve malzeme bilimi literatürüne kazandırılmıştır. Çalışmada, dünya çapında oldukça önemli ve popüler bir yöntem olan Elektro-Eğirme yöntemi kullanılmıştır. Ulusal ve uluslararası işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında ortaya çıkan Yapay Kan Damarı çalışması, uluslararası ünlü yayımcı kuruluş Taylor & Francis Group bünyesinde yer alan International Journal of Polymeric Materials and Polymeric Biomaterials dergisinde "Production of the Biomimetic Small Diameter Blood Vessels for Cardiovascular Tissue Engineering" başlığıyla basılmak üzere kabul edilmiştir. 

İnsan vücudundaki damar yapısı

 

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, İleri Nanomalzemeler Araştırma Laboratuvarı resimleriBu sayfa Teknoloji Fakültesi tarafından en son 10.08.2018 15:27:26 tarihinde güncellenmiştir.