SAHA İstanbul ve Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İşbirliği

TÜBİTAK tarafından desteklenen, "Nano Partikül Takviyeli Kompozit Malzeme" üretimine yönelik 2209/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projesi SAHA İstanbul, Marmara Üniversitesi ve Altıgen Panel işbirliği ile hayata geçiriliyor.

SAHA İstanbul, Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ve Altıgen Panel işbirliği ile gerçekleştirilecek olan "Nano Partikül Takviyeli Kompozit Malzeme" üretimine yönelik proje, Dr. Öğretim Üyesi Yalçın Boztoprak danışmanlığında, Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sefa Enes Kılıç tarafından hazırlandı.

Projede; ileri teknoloji ve üretim gerektiren havacılık, savunma ve uzay sanayiilerinde ihtiyaç duyulan, yüksek sıcaklıklarda yüksek performanslı kompozit malzemelerin üretilmesi hedefleniyor. Alüminyum bal peteği yapılarının üzerine yapıştırılacak olan tamamen yerli üretim levhalar, havacılık ve savunma sanayisinde kullanılacak.

Proje Danışmanlığını yapan Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Dr. Öğretim Üyesi Yalçın Boztoprak, sahip olduğu avantajlardan dolayı kompozit malzeme kullanımının gittikçe yaygınlaştığını söyledi. Türkiye'de üniversite-sanayi iş birliği odaklı çalışılması gerektiğini belirten Öğretim Üyesi Boztoprak, "Böylelikle hedef odaklı çalışmalar yapılacak ve bu çalışmalar ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır" ifadesini kullandı. Boztoprak, bu projenin üretim odaklı üniversite-sanayi iş birliğine güzel bir örnek olduğunu, Marmara Üniversitesi ve Teknoloji Fakültesi olarak bu gibi işbirliklerine her daim açık olunduğunu sözlerine ekledi.

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Kompozit Malzeme Üretim Laboratuvarı’nda; ülkenin havacılık, savunma ve uzay sanayisinde kullanılan ve ihtiyaç duyulan kompozit malzemelerin geliştirilmesine ve yerli olarak üretilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

 


Ayrıca, fakültemizde üretimi gerçekleştirilecek olan proje birçok basın kuruluşunda haber olmuştur. İlgili haberlerin bağlantıları aşağıdadır.

    * http://www.milliyet.com.tr/saha-istanbul-ve-marmara-ekonomi-2870432/

    * https://www.timeturk.com/saha-istanbul-ve-marmara-universitesi-is-birliginden-savunma-sanayisine-destek/haber-1083523

    * http://web.interpress.com/app/document/viewer/3575451e-1ac4-484f-b579-06e50ed8ac66?cid=Z%2BYSvpffoB4%3D

    * https://m.yeniakit.com.tr/haber/saha-istanbul-ve-marmara-universitesi-is-birliginden-savunma-sanayisine-destek--744255.html


    * https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/egitim/saha-istanbul-ve-marmara-universitesi-is-birliginden-savunma-sanayisine-destek-/650153

.

.

.

.

.

HIZLI ERİŞİM